Tipy na výlety

Zlínsko a Luhačovicko je plné nebývalých kontrastů. Na jedné straně leží funkcionalismus Zlína a secesní architektura Luhačovic a na straně druhé tradice a folklor Valašska. Okolí Luhačovic je předurčeno pro výlety a pěší romantické procházky. Avšak okolí nabízí také drsnější přírodu Vizovických vrchů, Bílých Karpat či Hostýnských vrchů, které můžete zdolat na kole.

Mezi okolní, velmi oblíbená místa, patří Zoo Zlín Lešná, které je od Luhačovic vzdáleno 30 km. Zlín ale nabízí široké spektrum možností. Můžete obdivovat zlínskou architekturu, Baťův mrakodrap, 14 | 15 Baťův institut, kulturní a univerzitní centrum a mnoho dalšího. Často navštěvovaným městem je i Kroměříž patřící pod památky UNESCO. Zde můžete navštívit arcibiskupský zámek a dech beroucí zámecké zahrady. Plavba po Baťově kanálu si již našla také mnoho fanoušků.

Doporučujeme navštívit tato města:

Uherský Brod  (12 km)

Město Uherský Brod je jedno z nejstarších sídel jihovýchodní Moravy, leží v příhraniční oblasti moravsko-slovenského pomezí, v podhůří nejvyšší hory Bílých Karpat
Muzeum Komenskéhopivovar Janáčekaquapark Delfín

Bojkovice (15 km)

Město Bojkovice leží ve východní části bývalého okresu Uherské Hradiště v blízkosti státní hranice se Slovenskem v podhůří Bílých Karpat. Hlavní dominantou města je zámek Nový Světlov  Zámek Nový Světlov

Vlčnov  (19 km)

Perlou Slovácka je odedávna nazýván Vlčnov, obec proslulá barvitou krásou krojů, vinařstvím, bohatstvím hudebních tradic, lidové architektury a především zvyků a obyčejů, z nichž zejména Jízda králů.

Vizovice (20 km)

Vizovice jsou městem s tradicí pálení slivovice, světově proslulou palírnou Rudolf Jelínek a tradičním kulturním setkáním Trnkobraní. K hlavním památkám ve městě patří zejména barokní zámek a klášter Milosrdných bratří s nemocnicí. barokní zámekpalírna Rudolf Jelíneksklárny.

Zlín (28 km)

Zlín je významným průmyslovým, obchodním a kulturním centrem východní Moravy. Město proslavil podnikatel Tomáš Baťa, který zde v roce 1894 založil svou obuvnickou firmu. Za zmínku stojí také tradiční vyvrcholení české rallyové scény Barum Czech rally Zlín.

ZOO Lešná (30 km)

ZOO Lešná patří mezi nejnavštěvovanější místa turistických cílů na Moravě, která neustále přichází s novými nápady, expozicemi a také s kvalitnějšími službami pro návštěvníky. Při návštěvě zhlédnete Tropickou halu Yucatan, uvidíte Afriku, Asii, Austrálii a Jižní Ameriku a seznámíte se s mnoha druhy zvířat a flóry. Mezi ta nejatraktivnější patří sloni, žirafy, tapíři, nosorožci, lachtani, lvi, tučňáci, papoušci a celá řada dalších. Součástí areálu je zámek Lešná s mnoha stylově zařízenými pokoji a Sálem předků, kde se konají svatební obřady.

Hrad Malenovice (25 km)

Hrad Malenovice se nachází ve zlínské místní části Malenovice. Leží na západním výběžku Tlusté hory. V hradu se mimo jiné nacházejí archeologické a národopisné expozice Muzea jihovýchodní Moravy.

Uherské Hradiště (33 km)

Město Uherské Hradiště je odedávna přirozeným středem Slovácka, proslulého folklórem, cimbálovou muzikou, dobrým vínem, překrásnými kroji a řadou zachovalých lidových tradic.

Archeoskanzen Modrá (40 km)

Archeoskanzen Modrá se nachází nedaleko Uherského Hradiště na silnici Staré Město Velehrad. Patří mezi významné subjekty názorně osvětlující jednu z nejvýznamnějších etap našich národních dějin. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou i neustále prováděným archeologickým výzkumem.

Velehrad (40 km)

Obec Velehrad patří mezi nejmalebnější kouty Slovácka. Je významným duchovním centrem, místem častých církevních poutí, shromáždění a cyrilometodějských oslav.

Baťův kanál

Baťův kanál patří do mezinárodních vodních cest o délce 52 km, kterou tvoří 13 plavebních komor, 8 přístavů a 16 přístavišť.

Hrad Buchlov (47 km)

Hrad Buchlov je královský hrad stojící na jednom z nejvyšších vrcholků Chřibů nad Buchlovicemi v nadmořské výšce 509 metrů. S kaplí sv. Barbory a Holého kopce patří k výrazným dominantám Slovácka.

Strážnice (50 km)

Město Strážnice nabízí hojné historické památky, skanzen a živý folklór s dlouholetou vinařskou tradicí.

Kroměříž  (55 km)

Město Kroměříž nazýváno Hanáckými Athénami je od roku 1978 městskou památkovou rezervací, v roce 1997 bylo vyhlášeno nejkrásnějším historickým městem České republiky a o rok později v roce 1998 byl Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. arcibiskupský zámek, zámecké zahrady

Hostýn (60 km)

Hostýn je nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě. Dominantním objektem celého Hostýna je poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a Jurkovičova křížová cesta. Svatý Hostýn navštěvují v každém ročním období tísíce poutníků.

Rožnov pod Radhoštěm (68 km)

Město Rožnov pod Radhoštěm je nazýváno srdcem Valašska. Je proslaveno především Valašským muzeem v přírodě, které je tvořeno souborem dřevěných lidových staveb přenesených z valašského regionu do prostředí městského parku a na přilehlou stráň. Každoročně do Rožnova pod Radhoštěm zavítá více než půl milionu hostů přijíždějících ze všech koutů ČR, turistů z celé Evropy, ale i ze zámoří.

Trenčín (50 km)

Město Trenčín je známé jako město módy a patří mezi nejstarší slovenská města. Charakteristickou dominantou nejen samotného města, ale také středního Pováží je Trenčínský hrad.

Piešťany  (75 km)

Lázně Piešťany se pyšní 200 letou tradicí lázeňské léčby. Termální voda a sirné léčivé bahno pomáhá statisícům pacientů a hostů od jejich nemocí a bolestí pohybového aparátu.

Cyklotrasy

Různé cyklotrasy po blízkém okolí Luhačovického Zálesí.

Opravdu velký lázeňský okruh

Pěšky

Poutní místo Provodov po žluté                       mapy.cz

Starý Světlov a Komonec po modré              mapy.cz

Okruh D. Jurkoviče                                                  mapy.cz 

Červený kříž po červené                                      mapy.cz